DL016-6-L12W
Copied
All characteristics
Color temperature, K
Article
DL016-6-L12W
Collection
Downlight
Series
Stockton
Product type
Recessed luminaire
Fitting color
White
Fitting material
Plastic
IP protection
IP 44
Dimmable
No
Height
32 mm
Color rendering index
80 CRI
Beam angle
110 °
Voltage
AC 165-265 V
Diameter
170 mm
Protection level
Class2
Warranty
5 years
Power
12 W
Volume
0.0016 m³
The shape of the base
Round
Energy efficiency class
F
Fireproof
No
Packing length
175 mm
Net
0.21 kg
Gross
0.26 kg
Service life
50000 h
Mounting hole depth
30 mm
Mounting hole diameter
155 mm
Mounting hole shape
Round
Mounting type
Recessed
Number of LEDs
60
Luminous flux
Color temperature
3000, 4000, 6000 K
Drawing
All dimensions in mm
Please choose no more than 3 images
About series Stockton
Comfort technologies.
Fine work.
Ultra-thin built-in design for connoisseurs of minimalism.
Control the light.
On 7W and 12W: Select neutral, warm or cool backlight mode with the switch.